Derby dla czerwono-biało-niebieskich!

Pogoń Leżajsk – Unia Nowa Sarzyna 1:3 (1:2)

Bramki: Wojciech Bosak (3.) – Krystian Błajda (28.), Eryk Sarzyński (36.), Wojciech Karwacki (90.)

Pogoń: J. Baj – Gdula, Bubiłek, R. Drożdżal, K. Baj, Masełek, Kuchyt, A. Drożdżal, D. Drożdżal, Bosak, Świeżawski

Unia: Kolano – Jandziński, Wośko, Gnatek, Gnidec, Wiatr (68. Hanejko), Iskra, Sarzyński, Błajda (85. Karwacki), Madej, Łuczak.

Wiosenne derby 2022 były rozgrywane nietypowo, bo z uwagi na remont stadionu w Leżajsku, Pogoń była gospodarzem meczu w Nowej Sarzynie. W ostatnich dwóch derbach górą była Pogoń, która wygrała jesienią na wyjeździe 1:0, a w poprzednim sezonie wygrała 1:0 u siebie, a w Nowej Sarzynie było 1:1.

Mecz fatalnie rozpoczął się dla Unii, bo już w 3. minucie Wojciech Bosak zdobył bramkę, zamykając akcję tuż przy słupku bramkowym. Defensywa Unii dała się zaskoczyć zbyt łatwo w tej sytuacji. W kolejnych minutach zarysowała się przewaga Unii, która zepchnęła Pogoń na własną połowę, jednak zabrakło klarownych sytuacji, ale obrona leżajszczan działała bez zarzutu. W 26. minucie groźnie uderzył z dystansu Sarzyński, a dwie minuty później wrzucił z kornera, do piłki dobrze wyskoczył Błajda i głową wyrównał stan rywalizacji. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki. Za moment mocne uderzenie tuż nad poprzeczką posłał Łuczak. W 36. minucie Eryk Sarzyński popisał się fantastycznym strzałem z rzutu wolnego i pokonał Kubę Baja. Ku radości kibiców miejscowych Unia wyszła na prowadzenie. W pierwszym kwadransie drugiej połowy nie wydarzyło się nic szczególnego. Unia się nieco cofnęła, a gra toczyła się głównie w środku pola, gdzie było sporo walki. Po dwóch niecelnych strzałach Pogoni, w końcu zaatakowała Unia, z prawej strony pola karnego strzelali Sarzyński i Wiatr, ale bez efektów. W 73. minucie Sarzyński próbował przelobować wysuniętego Baja, ale uderzył za mocno. W końcówce swoją okazję mieli jeszcze gospodarze, ale to Unia w ostatniej akcji meczu zdobyła trzeciego gola, Łuczak zagrał do Karwackiego, a ten wpakował piłkę do bramki i ustalił wynik meczu na 3:1.